آموزش تنظیم میکسر هیئت

آموزش تنظیم میکسر هیئت

در این مقاله نحوه آموزش ضبط صدا با دستگاه دایناکورد ، تنطیم اکولایزر 600 و تنظیم سیستم صوتی هیئت جهت تغییرات در صوت، همچنین از بم کردن تا انجام انواع افکت صدایی صورت می پذیرد. امکانات میکسر هیئت بسیار متنوع است و هر روز بر امکانات آن افزوده می شود. در آموزش تنظیم میکسر هیئت باید اشاره شود که این سیستم یک دریافت کننده صدا و یک انتقال دهنده صوت است. در این سیستم، صوت دریافت می شود و همانطور که از نامش پیداست، با میکس کردن و همسان سازی صوت مورد نظر ایجاد و خارج می شود. در مقوله میکس کردن، افکت نیز اضافه می شود. در مرحله دریافت صوت، یک وسیله ورودی مانند میکروفون می تواند مناسب باشد. مناسب بودن میکروفونی که صوت را انتقال می دهد می تواند در نتیجه نهایی موثر بوده و آنچه مطلوب است، ایجاد نماید. علاوه بر میکروفن، تجهیزات جانبی مانند سیم متصل نیز مهم است. تمامی این تجهیزات و ابعاد مربوط به تجهیزات باید چک شود تا نتیجه کار مناسب باشد.

همچنین میتوانید در آموزش صدا برداری مذهبی(کار با پاورمیکسر دایناکورد ۱۰۰۰) شرکت کنید

آموزش تنظیم میکسر هیئت
میکسر هیئت

بعد از ورود صوت، مرحله میکس کردن آغاز می شود که به واسطه آن صوت خروجی مطلوب را می توانید به دست آورید. در آموزش تنظیم میکسر هیئت، نکته مهم صوت شناسی است. در کل باید با سه دسته صدای زیر، مید و بم آشنا بود که هر کدام دارای فرکانس مربوط به خود هستند. برای راحتی کار نیز برخی میکسرهای هیئت خودشان دارای افکتور هستند که کمکی برای ایجاد انواع افکت است. یعنی بدون دانستن اطلاعات کافی می توان با استفاده از این ابزار، تولید افکت کرد. به عنوان مثال افکت Delay که به معنای تاخیر می باشد؛ به میزان سرعت انتقال صوت (کندتر یا تندتر شدن) در ارتباط بوده و حتی با اضافه نمودن افکتهای دیگر مانند تکرار مجدد، صدای ایجاد شده تغییر می یابد. همین افکت تاخیر برای زمانی مورد استفاده است که بخواهید صوت زمان دار و با کمی کش دار بودن ادامه یابد. یعنی خواننده هزمانی که نیاز است با آرامی صدا را در طول زمان ادامه دهد مثل مداحی روضه ها. در آموزش تنظیم میکسر هیئت نکات متعددی باید در نظر گرفته شود که برخی از آنها اشاره شد.

دایناکورد
دایناکورد

تقویت صوت

زمانی که می خواهید با صوت و صدا آشنا شوید، استودیوی ضبط صدا سریعا در ذهن متصور می شود. در آموزش تنظیم میکسر هیئت، تقویت صدا از جمله نکات با اهمیت است. با استفاده از آمپلی فایر می توان صوت را تقویت کرد. آمپلی فایر تقویت کننده صدا است. در این صورت می توان حتی نویزهای ریز را حذف نمود. در نتیجه علاوه بر تقویت صوت، بهینه سازی عملکرد صوت با استفاده از آمپلی فایر قابل انجام خواهد داد.

آموزش ضبط صدا با دستگاه دایناکورد
آمپلی فایر

دایناکورد چیست؟

دایناکورد شرکتی است که در خصوص طراحی ابزار آلات حرفه ای صوت فعالیت داشته است و ابزار این شرکت با نام شرکت معرفی و عرضه شده اند. از جمله تولیدات این شرکت، میکسر، تقویت کننده میکسر یا پاور میکسر، آمپلی فایر و انواع بلندگو می باشد که توسط این کمپانی در کیفیت مطلوب ایجاد شده است. دایناکورد علم و هنر را با هم در آمیخته و به جریان صوت در  جهان کمک شایان نموده است. دستگاه دایناکورد با دانش فیزیک صوت برای ایجاد هر نوع صوت طراحی شده است.

آموزش ضبط صدا با دستگاه دایناکورد
دایناکورد

آموزش ضبط صدا با دستگاه دایناکورد

آموزش ضبط صدا با دستگاه دایناکورد، به اتصالات باز می گردد. فیش ورودی باید فیش اصل باشد تا دریافت ولتاژ ورودی باعث صدمه به دستگاه نشود. فیش ورودی را کانکتور نامند که بسیار مطلوب است که از جنس سوئیسی آن استفاده شود. جهت انواع اتصالات آموزشهای مختلفی در خصوص استفاده از جکها وجود دارد که در مقالات بعدی توضیح داده می شود.اما در خصوص انواع افکتهایی که در دایناکورد استفاده می شود می توان گفت که چند افکت بیشتر مورد استفاده است. افکت شماره 5، 50، 60 و 90 که البته بنا به سلیقه می توان از افکتهای دیگر نیز بهره برد. افکت را با نوع صدای خواننده باید تنظیم کرد. به این نحو نیست که با هر صدایی، افکت مورد نظر بتواند به تنظیم صوت کمک نماید. بلکه با توجه به صدای خواننده باید افکت مرتبط را اعمال نمود. افکت شماره 50 برای اصوات پر هیجان استفاده می شود که نیاز است شور و هیجان ایجاد نماید. عموما افکتهای شماره 50 و 60 دایناکورد با فیدبک 40 تا 45 درصد برای خوانندگی پرهیجان مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین میتوانید در دوره آموزش میکس و مستر با نرم افزار ادوب اودیشن که مربوط به تغییر و ویرایش صداهای ضبط شده مذهبی هست شرکت کنید.

تنظیم اکولایزر 600

تنظیم اکولایزر 600

اکولایزر به عنوان ابزار تنظیمی صوت جهت نرم کردن آن است. به وسیله رابط گرافیکی می توان تنظیمات اکولایزر 600 را انجام داد. برخی اکولایزرها عددی هستند و برخی نیز جدیدا به صورت دیجیتالی طراحی شده اند. اکولایزرهای الکترونیکی هم وجود دارد بر پهنای باند تاثیر می گذارد. اکولایزرهای پارامتریک هم شدت فرکانس و هم تنظیمات دیگر صوتی را بهینه تر نسبت به انواع دیگر اکولایزر تنظیم نمایید. اکولایزر پارامتری به صورت محدوده ای به تنظیم صوت اقدام می کند که در اکولایزر دیجیتال دقیقا مقدارها مشخص و نوشته شده است. از آنجایی که صوت با طول موج در ارتباط است، تنظیم صوت در بازه بهتر عمل می کند. در نهایت باید گفت که اکولایزرهای دیجیتالی بهتر عمل می کنند.

تنظیم اکولایزر 600
تنظیم اکولایزر 600

چند نکته

میکسرها عموما در تنظیم صوتی به نحوی عمل می کنند که گاهی مورد علاقه شنونده نیست مثلا صوت خشکی ایجاد می نمایند. اما با استفاده از اکولایزر می شود تنظیماتی ارایه داد تا صدای مطلوبتر ایجاد شود. برای ایجاد این گونه صوت، دانش فنی نسبت به اصوات و تجربه می تواند به شدت کمک نماید.

فرکانسها از 31 هرتز در محدوده صدای بم آغاز می شود و با افزایش فرکانس صدا از حالت بم بودن خارج می شود. مثلا فرکانس 62 هرتز از حالت کاملا بم خارج شده و مطلوب تر است و صدای پری ایجاد می نماید. فرکانس 2 کیلو هرتز نمایانگر صوت شفاف و باز است.

آموزش ضبط صدا با دستگاه دایناکورد

اکولایزر وسیله ای برای افزایش صدا نیست. بلکه ابزاری برای تلطیف کردن صوت است. این امکان وجود دارد که با زیاد کردن تمام ردیفهای اکولایزر، صدا باز شود. اما اگر خوانندگی زمان دار باشد و طول بکشد این کار معقول نیست زیرا باعث فشار صوتی به گوش خواهد شد. در تنظیمات اکولایزر افراط نباید نمود که تجربه فرد در این خصوص با اهمیت است.

نکته مهم دیگر آن است که تعداد باند و پاور میکسر متناسب باشد تا بتوان خروجی صوتی که مورد نیاز است، به صورت دلخواه خارج شود.

در خصوص آموزش تنظیم میکسر هیئت با ما همراه باشید.

تنظیم اکولایزر 600
محدوده اصوات

همچنین میتوانید در کانال تلگرام و اینستاگرام ما عضو شوید

یک پاسخ به “آموزش تنظیم میکسر هیئت”

  1. حواد گفت:

    سلام خسته نباشید من یه دستگاه اکوتند TE640دارم mp3دستگاه صدانداره موقعی که یو اس بی میزارم ممنون میشم توضیح بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + یک =

جستجو

جدیدترین مطالب

استودیو کروماکی چیست؟

واژه استودیو و تصور دکورهای مختلف برای اکثر ما […]

استودیو کروماکی چیست؟

تجهیزات لازم برای استودیو فیلمبرداری

 یک استودیو فیلمبردای متشکل از تجهیزات مختلفی است که […]

تجهیزات لازم برای استودیو فیلمبرداری

استودیو صدا برداری

پیش از هر اقدامی لازم است به اطلاعات و […]

مشاوره تبلیغات و برندینگ

مشاوره تبلیغات و برندینگ در دنیای امروزی برندینگ چرخ […]

مشاوره تبلیغات و برندینگ

قیمت طراحی گرافیک سایت

قیمت طراحی گرافیک سایت گرافیک به عنوان یکی از […]

قیمت طراحی گرافیک سایت
ابراهیم صبوحی - مدیر برند ESpro
تولید محتوا خلاقانه شمیم مدیا در بازاریابی محتوایی اینستاگرام، ارزش افزوده زیادی برای برند ما خلق کرد.
حامد شاهمیری -استودیو سلامت/دانشگاه علوم پزشکی
بدون اغراق شمیم مدیا یک تیم حرفه ای برای ارائه خدمات با مبالغ مناسب و معقول می باشد
سپهر سخنور - مدیر تبلیغات شرکت ابراهیم
از تجربه موفقی که با تیم شمیم مدیا داشتم بسیار خوشحال و خرسندم، به امید موفقیت و رشد روزافزون

تهران - میدان شهر ری- خیایان رازی (24 متری)- پلاک 391 - ساختمان بانک اقتصاد نوین طبقه 2

021-55977001-3 info[at]shamimmedia.ir

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آژانس تبلیغاتی شمیم مدیا می باشد.